Navigácia

Meniny


Dnes má sviatok
Prihlásenie

Meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

Shoutbox

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridať správu.

Žiadne správy.

Kalendár

January 2019
PO UT ST ŠT PIA SO NE
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kto je Online

· Hostí Online: 1

· Členov Online: 0

· Registrovaní členovia: 22
· Najnovší člen: Stefko-5

Naskenuj si :)

História

História a vznik Telovýchovnej jednoty

V máji 1951 sa utvoril dočasný výbor za účelom založenia Telovýchovnej jednoty Sokol Opatová. Členovia výboru boli: predseda J. Basila, tajomník P. Závodský, hospodár L.Dianovský, pokladník Š.Žuffa, náčelník R.Pagáč a členovia A.Hlubocké a Š. Rekem. Každý člen zložil 200,— Kčs ako základný fond. Prvý oddiel, ktorý sa vytvoril bol futbalový. Výbor požiadal o materiálnu pomoc Merinu Trenčín, ktorá darovala 16 párov starších kopačiek a dresov. Kopačky zadarmo opravil A. Košút. Na jeseň výbor prihlásil družstvo do okresnej súťaže. Za ihrisko slúžila upravená, plocha pri váhu, kde sa hral futbal až do roku 1953, kedy bolo ihrisko zobrané na reguláciu Váhu. Dňom 1.6.1953 bola rozhodnutím MNV pridelená nová plocha na ihrisko pri stanici. Výstavba a celé úprava si vyžiadala náklad 28.000,— Kčs, ktoré jednota získavala zo zábav a neskoršie z divadelných hier, ktoré nacvičoval s. Karol Majdán. V roku 1955 sa konala v Prahe I. Celoštátna spartakiáda, na ktorej z našej jednoty cvičilo 7 mužov. V tomto roku nastala stagnácia Telovýchovnej jednoty, mužstvo dospelých sa rozpadlo. Jediným oddielom bol oddiel žiakov, ktorý viedol s. Karol Steklý, ktorý bol zároveň predsedom TJ.

V tomto období za podpory OVTVŠ v Trenčíne zakladá sa v zime oddiel, ľadového hokeje, ktorého kormidelníkom sa stáva s. František Masaryk. Rok 1964 sa stáva rokom zvýšenej činnosti TJ Znova sa zakladá futbalové družstvo dospelých, ktoré na jar začína hrať v okresnej súťaži. Prichádzajú mladí funkcionári ako Alfonz Kuzma, Milan Basila, Ján Siran a ďalší. V tomto roku sa uskutočnil BEH Oslobodenia našej obce., športové hry v rámci osláv Medzinárodného dňa detí a rôzne iné podujatia. V roku 1966 sa zakladá ďalší oddiel — oddiel pozemného hokeje. Pri jeho zrode stáli Milan Basila, Ondrej Ďuriš a iní. Smutné chvíľa nastala v roku 1968, keď 1.3.zľahol popolom drevený barak, ktorý bol majetkom OB. Tu mala telovýchovná jednota uložený inventár, z ktorého. nezostalo nič. Stalo sa tak krátko pred začatím súťaží. Tu treba vyzdvihnúť pomoc, ktorú nám poskytol OV TVŠ v Trenčíne ako aj ligové oddiely ako Sparta Praha, LIAZ Jablonec a Jednota Trenčín. Tieto oddiely pomohli materiálne aj finančne. V roku 1969 sa na výročnej Členskej schôdzi premenováva naše Telovýchovné jednota z DO Sokol na Slovan Opatová. Súčasne sa vytvára nový oddiel — turistický, ktorý pod vedením Karola Gavendu dosiahol vynikajúce úspechy. Dobra pracoval v zimnom období aj oddiel lyžiarov, ktorý však po ďalšie roky pre nedostatok snahu prestal pracovať. Rok 1970 sa stal takto rokom najúspešnejšej práce Telovýchovnej jednoty v celej jej histórii. V tomto roku sa stávajú suverénnymi víťazmi SNL pozemní hokejisti. Jednote sa dostáva od vyšších telovýchovných orgánov plného uznania, čo napokon vyvrcholí v roku 1973, kedy Telovýchovná jednota dostáva titul Vzorná telovýchovná jednota, kde zároveň získava I. miesto v okresnej súťaži. Za to sa treba poďakovať predovšetkým OV — ČSZTV v Trenčíne a tiež vysloviť plné uznanie funkcionárom a všetkým športovcom, čo sa podieľali na plnení týchto náročných úloh.Futbalový oddiel

Po stagnácii futbalového oddielu dospelých bolo v roku 1964 družstvo znova prihlásené do okresnej súťaže. Do roku 1971 márne sa pokúšalo o postup do vyššie triedy, pretože mužstvo nemalo trénera a schádzalo sa iba na zápasy. Až v roku 1971 sa mužstva ujal trénovať bývalý hráč Silvester Kuzma. Mužstvo začalo pravidelne trénovať a úspechy nedali na seba dlho čakať ročníku 1971/72 postúpilo do 3 triedy a hneď. V ďalšom ročníku 1972—73 do okresnej ligy, kde skončilo na 2 mieste.

Po tomuto ročníku sa zmenil tréner a mužstva sa ujal hráč profesor Stanislav Jelínek ‚pod ktorého vedením sa mužstvo prebojovalo v ročníku 1974-.75 do 1.b Triedy kde skončilo ako nováčik na 14 mieste. Družstvo dorastu hrá v okresnej lige, kde hrá zo striedavými úspechmi a družstvo žiakov v okresne súťaži ešte iba dva roky.

Pozemný hokej Má v TJ už 10 ročné trvanie a toho roku oslavuje desiate výročie svojho vzniku. Zakladateľom toho to málo populárneho športu bol s.Basila Milan a ďalší v jeho rozvoji a činnosti s. Peter Vojtech, Dr. Anton Sokol a ďalší v činnosti pokračujú dodnes. Oddiel má v súťažiach družstvá mužov, žien, dorastencov a dorasteniek. Úspechy jednotlivých družstiev: Muži: 3x víťaz SNHL 1972/73,1973/74,1975/76. -účastník prvej ligy ČSSR v sezóne 74/75. - 4x vo finále Slovenekho pohára 1973—76.- 2x druhý na HMS 1972,1975.-Dorastenci: - majster Slovenska v hal. hokeji 1975.- 2x druhý na HMS 1974,1976.- víťaz memoriálu J.Rumpka 1974.Ženy: - 2x tretie miesto v SNHL 1972/73,73/74.- 2x tretie miesto na HMS 1972, 1974. - Dorastenky: 3.miesto na hal.majtr.Slov. 1975 Oddielu pozemného hokeja bol za jeho prácu udelený titul ‘Vzorný kolektív OV STO. O dobrej práci oddielu svedčí aj skutočnosť, že počas svojej krátkej činnosti vychoval už šesť juniorských a dorasteneckých reprezentantov ČSSR.

Turistický odborTO oslávil v máji t.r. piate výročie svojho založenia. Oddiel tvoria členovia všetkých vekových kategórií, preto vo svojej činnosti sa musí prihliadať i na túto skutočnosť. Vzhľadom na naše podmienky môžeme po piatich rokoch s uspokojením povedať že náš TO patrí medzi najaktívnejšie v Okrese. Činnosť TO tvoria niektoré akcie organizované pravidelne: hviezdicové stretnutia na Súľovských skalách a Nočný pochod oslobodenia z ktorého chceme spraviť tradičnú akciu, poriadenú pri príležitosti oslobodenia Opatovej, pochod vďaky Devín — Slavín, Trenčianska 50—ka, Podjavoninská 30-.ka a okresné a celoslovenský zrazy turistov. Veľmi nás teší najmä to, že sme v našej obci vzbudili zdravý záujem o turistiku a že za našu činnosť nám bol udelený titul “Vzorný kolektív“.

Oddiel ľadového hokejaV zime 1955 roku začína činnosť oddiel ľadového hokeja. Pod vedením vedúceho družstva Masaryka Františka prihlasuje sa do súťaže. OV ČSZTV zabezpečuje oddiel po materiálnej stráne. Chlapci — dorastenci hrajú v tom roku okresný prebor, ktorý vyhrali a v Hodonínskej hale bojovali o majstra Slovenska, kde až vo finále podľahli družstvu Skalica l:O. Po tom každoročne sa prihlasujú. do súťaže 1.A Tr. kde po dobrých výsledkoch obsadzuj 2 — 3 miesto. Ich najväčšími súpermi sú Skalka nad Váhom; Horné Srnie. Až v roku 1975 obsadzujú prvé miesto a tým i postup do krajskej súťaže. V oddiele treba pochvá1i prácu s. Zubu Antona a Masaryka Štefana.
Vygenerované za: 0.01 sekúnd
549,724 návštev